Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Nasza firma specjalizuje się w pomocy zarządom spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku zobowiązań. Dzięki naszemu wsparciu zarząd może uniknąć osobistej odpowiedzialności majątkowej i wybrać odpowiednie postępowanie restrukturyzacyjne lub upadłościowe. Oferujemy także analizę sytuacji finansowej i zarządczej przedsiębiorstwa.

Co możesz zyskać na współpracy z naszą kancelarią?

Dzięki naszemu kompleksowemu wsparciu w zakresie odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki z o.o., między innymi możliwe będzie:

  1. Uniknięcie przez członków zarządu odpowiedzialności majątkowej.
  2. Dobranie adekwatnej do potrzeb oraz kondycji finansowej postępowania restrukturyzacyjnego bądź upadłościowego.
  3. Ustalenie aktualnej sytuacji finansowej, gospodarczej i zarządczej przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Pomimo bezpiecznej dla właścicieli formy jaką zapewnia spółka z ograniczoną odpowiedzialności – odpowiadają oni bowiem za zobowiązania spółki wyłącznie do wysokości wkładu własnego, odpowiedzialność zarządu może być znacznie większa.

Każdy członek zarządu zgodnie z dyspozycją art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych odpowiada solidarnie (wraz z pozostałymi członkami zarządu) za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna.

Od wymienionej wyżej regulacji członek zarządu może się uwolnić, jeżeli wykaże, że:

      1. we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości,
      2. w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego lub o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu,
      3. niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy,
      4. pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.

Z tych przyczyn niezmiernie ważne jest aby zarząd miał pełną świadomość sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Odpowiednio szybka reakcja może uchronić wierzycieli od straty, a członków zarządu od odpowiedzialności osobistej.

Jako profesjonaliści posiadający znaczne doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz z zakresu prawa insolwencyjnego – biegli z zakresu wyceny przedsiębiorstw oraz oceny odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o., mamy wszelkie konieczne zasoby, aby wesprzeć zarząd w podejmowaniu odpowiednich działań zaradczych.