Upadłość konsumencka

Uwolnij się od kłopotów finansowych. Upadłość konsumencka to najlepsze rozwiązanie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które chciałyby pozbyć się swoich długów raz na zawsze.

Co możesz zyskać na współpracy z naszą kancelarią?

Dzięki naszemu kompleksowemu wsparciu w zakresie upadłości konsumenta, między innymi możliwe będzie:

  1. Podjęcie najlepszej decyzji o doborze odpowiedniej ścieżki postępowania.
  2. Możemy złożyć w Twoim imieniu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
  3. Możesz być pewny, że Twoje interesy będą należycie chronione, gdyż będziemy reprezentować Cię w postępowaniu upadłościowym.
  4. Jeżeli jesteś wierzycielem, możemy występować w Twoim imieniu, żeby uzyskać możliwie najwyższe zaspokojenie w toku postępowania upadłościowego Twojego dłużnika.

Upadłość konsumencka

Upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, potocznie zwana upadłością konsumencką jest jednym z najlepszych sposobów wyjścia z kłopotów finansowych. Dzięki niej dłużnik – osoba, która popadła w długi może uporać się raz na zawsze z wszystkimi swoimi długami.

Aby ogłosić upadłość konsumencką wystarczy spełniać dwa kryteria:

  1. być osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej– to znaczy, że w momencie składania wniosku nie można prowadzić żadnej rejestrowanej działalności gospodarczej, czy być wpisany, w CEIDG;
  2. być niewypłacalnym – to znaczy, że w momencie składania wniosku muszą istnieć wymagalne (konieczne do zapłaty) zobowiązania. Innymi słowy trzeba mieć długi.

Jeżeli spełnia się te dwa kryteria sąd właściwie nie ma podstaw do nieuwzględnienia wniosku, to oznacza, że powinien otworzyć postępowanie upadłościowe dłużnika.

Po otworzeniu postępowania upadłościowego nie można prowadzić egzekucji z majątku dłużnika – wszystkie postępowania egzekucyjne (komornicze, skarbowe itp.) ulegają zawieszeniu, a następnie umorzeniu.

Największą dolegliwością na tym etapie postępowania jest fakt, że syndyk, którego wyznacza sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości zajmuje część wynagrodzenia (jeżeli jest to dopuszczalne prawem), a także musi sprzedać wszystkie wartościowe rzeczy należące do upadłego. W praktyce sprowadza się to do sprzedaży nieruchomości, pojazdów, wartościowych maszyn itp. – przedmioty codziennego użytku zazwyczaj nie podlegają sprzedaży. Jednakże ze środków uzyskanych z potrąceń i sprzedaży syndyk spłaca wierzycieli.

Ostatnim etapem jest ustalenie przez sąd planu spłaty. Odrębnym postanowieniem sąd wyznacza dłużnikowi miesięczne raty w jakich powinien spłacać swoich wierzycieli. Wysokość tych rat sąd ustala na podstawie zdolności zarobkowych dłużnika, a ich liczba nie może przekroczyć 36, a w pewnych wypadkach 84 rat.

Niezależnie jednak od ilości rat i wysokości spłaty jakiej dokonał dłużnik w tym czasie, jeżeli był uczciwą osobą, na końcu sąd oddłuża upadłego ze wszystkich długów jakie powstały przed dniem ogłoszenia upadłości.

Postępowanie upadłościowe jest rozbudowane i bywa skomplikowane, upadły ma wiele możliwości poprawienia swojej sytuacji jak chociażby możliwość uzyskania środków na wynajem mieszkania przez okres do 24 miesięcy i wiele innych.

Nasza kancelaria przeprowadziła do tej pory setki postępowań konsumenckich, posiadamy zatem wiedzę konieczną do wsparcia uczestników postępowania. Jeżeli jesteś upadłym i potrzebujesz pomocy w kontakcie z Twoim syndykiem, lub jesteś wierzycielem i chcesz odzyskać swoje pieniądze możemy pomóc Ci w tym i reprezentować Cię przed sądem i syndykiem.

Jeżeli masz problemy finansowe, możemy też pomóc w ocenie Twojej sytuacji majątkowej, zaproponować najlepsze rozwiązanie i wesprzeć w drodze do oddłużenia.