Upadłość rolnika

Nasza kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie rolnikom w trudnej sytuacji finansowej. Pomagamy w ogłoszeniu upadłości, umożliwiającej uregulowanie długów oraz reprezentujemy klientów w postępowaniach upadłościowych. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji.

Co możesz zyskać na współpracy z naszą kancelarią?

Dzięki naszemu kompleksowemu wsparciu w zakresie upadłości rolnika, między innymi możliwe będzie:

  1. Podjęcie najlepszej decyzji o doborze odpowiedniej ścieżki postępowania.
  2. Szczegółowa i rzetelna informacja o sytuacji finansowej swojego gospodarstwa – jako biegli z zakresu wyceny przedsiębiorstw sporządzamy operaty na potrzeby postępowań sądowych, prokuratorskich i prywatnych inwestorów.
  3. Możemy złożyć w Twoim imieniu wniosek o ogłoszenie upadłości.
  4. Możesz być pewny, że Twoje interesy będą należycie chronione, gdyż możemy reprezentować Cię w postępowaniu upadłościowym.
  5. Jeżeli jesteś wierzycielem, możemy występować w Twoim imieniu żeby uzyskać możliwie najwyższe zaspokojenie w toku postępowania upadłościowego Twojego dłużnika.

Upadłość rolnika

Jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne, które boryka się z trudnościami finansowymi, istnieje możliwość ogłoszenia upadłości. Jest to skuteczny sposób na rozwiązanie problemów z długami. Poprzez procedurę upadłościową dłużnik, czyli rolnik będący zadłużony, może raz na zawsze uregulować swoje zobowiązania.

Warto jednak zaznaczyć, że prawo upadłościowe nie umożliwia rolnikowi ogłoszenia upadłości jako przedsiębiorcy, jeśli jego jedyną działalnością zawodową jest rolnictwo. Istnieją dwie drogi, jakie rolnik może podjąć w przypadku upadłości:

  1. Jeśli rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), może ogłosić upadłość konsumencką. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tej formy upadłości.
  2. Jeżeli rolnik jest jednocześnie przedsiębiorcą – na przykład zarejestrowanym w CEIDG – może ogłosić upadłość jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Jednak taki przypadek występuje bardzo rzadko.

Najważniejsze jest to, że w obu przypadkach postępowanie upadłościowe ma na celu umorzenie długów. Ponadto, po otwarciu postępowania upadłościowego nie można dokonywać egzekucji z majątku dłużnika – wszelkie postępowania egzekucyjne (komornicze, skarbowe itp.) zostają zawieszone, a następnie umorzone.

Rolnik, niezależnie od tego, czy ogłosił upadłość jako konsument czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, musi liczyć się z tym, że syndyk powołany przez sąd sprzeda cały jego majątek. Z uzyskanych środków syndyk zaspokoi wierzycieli. Jednakże istnieje szansa na całkowite uwolnienie się od długów.

Warto również zauważyć, że polskie prawo daje rolnikom większe możliwości restrukturyzacji jako sposobu na wyjście z trudności finansowych.

Nasza kancelaria przeprowadziła już wiele postępowań konsumenckich i innych z udziałem rolników. Posiadamy odpowiednią wiedzę, aby wesprzeć osoby zajmujące się rolnictwem. Znamy specyfikę tej branży i pomagaliśmy rolnikom prowadzącym hodowlę zwierząt oraz uprawy.

Jeśli masz problemy finansowe, możemy ocenić Twoją sytuację majątkową, zaproponować najlepsze rozwiązanie i wesprzeć Cię w drodze do uwolnienia się od długów.