Co możesz zyskać na współpracy z naszą kancelarią?
Dzięki naszemu kompleksowemu wsparciu w zakresie układu w postępowaniu konsumenckim, między innymi możliwe będzie:
- Ocenienie, czy Twoja sytuacja finansowa i możliwości dają realną szansę powodzenia i realizacji układu. Będziemy Cię również wspierać w doborze odpowiedniej procedury.
- Masz szansę zachować część swojego majątku, takiego jak dom, mieszkanie lub samochód (jeżeli przykładowo jest niezbędny do świadczenia usług lub dojazdów do pracy).
- Masz pewność, że wniosek o otwarcie odpowiedniego postępowania zostanie prawidłowo złożony do sądu.
- Możesz być pewny, że Twoje interesy będą należycie chronione, gdyż możemy Cię reprezentować w postępowaniu o zatwierdzanie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną.
- Jeżeli jesteś wierzycielem, możemy występować w Twoim imieniu, aby uzyskać możliwie najwyższe zaspokojenie w toku postępowania restrukturyzacyjnego Twojego dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Układ w postępowaniu konsumenckim
Konsument – czyli osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ma nie tylko możliwość ogłoszenia upadłości.Przepisy Ustawy “Prawo upadłościowe” przewidują również możliwość zawarcia układu przez konsumenta. Można tego dokonać jedynie w postępowaniu o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną. Instytucja ta jest niezwykle rzadko stosowana, pomimo tego, że może przynieść spore korzyści.
Co należy wiedzieć o układzie konsumenckim?
- Co do zasady postępowanie o zatwierdzenie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną ma takie same założenia jak inne postępowania restrukturyzacyjne. Ma na celu usystematyzowanie i umożliwienie dłużnikowi spłaty swoich zobowiązań oraz wyjście z długów.
- Postępowanie restrukturyzacyjne w przypadku konsumenta daje mu większą kontrolę nad całym postępowaniem, sposobem i terminem spłaty. Dzięki temu możliwe jest zachowanie pewnych składników majątku. Przykładowo zachowanie domu i spłatę zobowiązań w ratach ze środków uzyskanych z innych źródeł jak praca, dodatkowe zatrudnienie lub sprzedaż części majątku. Podczas gdy w przypadku upadłości syndyk miałby obowiązek sprzedaży wszystkich składników majątku dłużnika.
- Postępowanie to jest otwierane przez sąd i (podobnie jak inne procedury restrukturyzacyjne) kończy się głosowaniem nad układem i musi zostać przez sąd zatwierdzone. Kolejnym podobieństwem do restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest udział nadzorcy, który wspiera dłużnika w całej procedurze i wykonuje pewne czynności.
- Otworzenie postępowania restrukturyzacyjnego przez konsumenta nie zamyka mu drogi do ewentualnego ogłoszenia upadłości w przyszłości. Jeżeli nie dojdzie do zawarcia układu z wierzycielami dłużnik w dalszym ciągu może starać się o otworzenie postępowania upadłościowego.